Lista 10 Najlepszych Filmów wojennych
Lista 10 Najlepszych Filmów wojennych

Oddajemy w Wasze ręce przygotowaną listę 10 najlepszych filmów wojennych wszech czasów. Oczywiście, jak bywa w takich przypadkach, zdajemy sobie sprawę, że nasza lista może budzić kontrowersje. Nasze 10 filmów uszeregowaliśmy w kolejności miejsc, a prezentację zaczynamy od pozycji numer 10 na liście.

 

10. Listy z Iwo Jimy / Letters from Iwo Jima (2006)

Akcja filmu skupia sie wokół japońskiego generała Tadamichi Kuribayashi (postać historyczna), pod którego dowództwem japońscy żołnierze przez 40 dni odpierali atak armii Stanów Zjednoczonych na małą wyspę Iwo Jima. „Red Sun, Black Sand” to próba spojrzenia „z perspektywy japońskiej” na dramat pod Iwo Jima, to obraz dopełniający dzieło Eastwooda – obok wydarzeń widzianych oczami amerykańskiego żołnierza we „Flags of Our Fathers”.

09. Westerplatte

Film fabularny produkcji polskiej z 1967 roku Premiera: 1 września 1967 roku Gatunek: Dramat, Wojenny Dane techniczne: Czarno-biały. 2730 m. 91 min. Plenery: Gdańsk, poligon w Rembertowie. Ocena: 7,5/10 Reżyseria: Stanisław Różewicz Obsada: Zygmunt Hübner, Arkadiusz Bazak, Tadeusz Schmidt, Józef Nowak Westerplatte, 31 sierpnia 1939 roku, ostatni dzień i ostatnia noc przed wybuchem wojny. Stanowiska ogniowe są w pogotowiu bojowym, ponieważ w porcie cumuje niemiecki pancernik Schlezwig Holstein, który przybył z kurtuazyjną wizytą. Rankiem 1 września pod murem wartowni eksploduje niemiecka mina. Rozpoczyna się nierówna walka. Zgodnie z założeniami polska składnica amunicyjna ma bronić się dwanaście godzin.

08. Wróg u bram – Enemy at the Gates (2001)

Jest to najdroższe przedsięwzięcie w historii europejskiej kinematografii. Reżyseria została powierzona jednemu z najbardziej doświadczonych twórców kina europejskiego: Jean Jacques Annaud („Imię Róży”, „Siedem lat w Tybecie”).

Film nakręcony na podstawie prawdziwej historii, która zdarzyła się podczas bitwy o Stalingrad w 1942 roku. Jude Law gra radzieckiego snajpera Vasila Zaitseva, który zabija setki nazistów podczas oblężenia Stalingradu. Zadanie odszukania i zlikwidowania Zaitseva otrzymuje major Konig (Ed Harris).

07. Pianista

Międzynarodowa koprodukcja o sile życia, sztuki, miłości i przyjaźni w cieniu holokaustu. Ekranizację wojennych wspomnień Władysława Szpilmana reżyser Roman Polański określa za najważniejszy film w swoim dorobku.

Dzieło Romana Polańskiego, autentyczne i realistyczne w każdym szczególe, przedstawia wyjątkowość a zarazem i okrutną „normalność” Holokaustu podobnie, jak uczynił to Andrzej Wajda w „Korczaku” (1990). Zagłada w planie nazistów rozłożona była na wiele etapów, co pozwoliło na pozorną organizację codziennego życia w getcie. Obietnica przetrwania, mit ekonomicznej użyteczności żydowskiej siły roboczej okazały się być jedynie złudzeniami, którymi zwodzono Rady Żydowskie i członków Sonderkommando. W swoim filmie Polański zadaje pytania o moralność w czasie Zagłady, moralność ofiar, które przetrwały oraz cenę, jaką zapłaciły za ocalenie. Pokazuje, ile może zdziałać siła przetrwania.

06. Helikopter w Ogniu (2001)

Film oparty na faktach, opowiada historię operacji wojskowej przeprowadzonej przez siły amerykańskie na terenie Somalii. Elitarna jednostka ma za zadanie porwać dwóch przywódców zbuntowanych Somalijczyków. Prosta akcja przewidziana na 30 minut, a jednak coś idzie nie tak jak powinno… Zostają zestrzelone 2 amerykańskie helikoptery. I tu zaczynają się kłopoty, bo okazuje się, że jednostki wysłane na ratunek zestrzelonym żołnierzom mają przeciwko sobie dobrze uzbrojony tłum Somalijczyków broniących swojego terytorium przed obcą interwencją.

05. O jeden most za daleko (1977)

We wrześniu 1944 roku, Alianci zaczęli borykać się z problemami z zaopatrzeniem. Wiadomo było że środków, wystarczy tylko na jedną ofensywę. Do tego w Francji dowodzili dwaj nieprzepadający za sobą dowódcy: Patton na południu i Montgomery na północy. To właśnie ten drugi przygotował plan operacji Market Garden, o której opowiada film. Plan zakładał zdobycie wszystkich mostów od Belgii, przez Holandię aż do mostu w Arnhem. Zdobycie tych mostów miało otworzyć dorgię do serca Niemiec, co zakończyłoby wojnę na gwiazdkę 1944 roku. Niestety błędy w planowaniu, braki w sprzęcie i ignorancja dowództwa na wiadomości wywiadu doprowadziły do klęski. Film ten jest jednym z najlepiej zrealizowanych i wiernych historycznie obrazów opowiadających o II Wojnie Światowej.

04. Pearl Harbor (2001)

Rok 1941. Dwaj młodzi amerykańscy piloci Rafe i Danny znają się od dzieciństwa: razem się wychowali, razem uczyli latać i razem zakochali się w pięknej Evelyn, która wybiera Rafe’a. Jednak ten w tajemnicy przed ukochaną i przyjacielem zgłasza się do elitarnego Szwadronu Orłów, który ma wspomóc w wojnie Anglików.

Po pewnym czasie przychodzi wiadomość, że Rafe zginął. Danny i Evelyn, których w międzyczasie przeniesiono na Hawaje, są zdruzgotani. Śmierć bliskiego im człowieka zbliża ich, nawiązują romans. Niespodziewanie okazuje się, że Rafe żyje. I nie może się pogodzić z faktem, że ukochana jest teraz z jego najbliższym przyjacielem. A 7 grudnia 1941 roku Japończycy niespodziewanie atakują Pearl Harbor…

03. Karbala (2015)

Pełnometrażowa opowieść o mało znanej, wielkiej bitwie Polaków stoczonej z Al-Kaidą w Iraku w 2004 roku.
To były cztery dni piekła… Irackie miasto Karbala. 2004 rok, środek wojny w Zatoce Perskiej. Zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz City Hall – siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walk. Tracą kontakt z bazą, nie wiadomo, kiedy dotrze wsparcie. Wystrzelawszy niemal całą amunicję, na racjach głodowych, zabijają ponad stu napastników, nie tracąc ani jednego żołnierza. Wygrywają największą polską bitwę od czasów II wojny światowej.

02. Stalingrad (2013)

Listopad 1942 roku, Stalingrad. Grupa rosyjskich żołnierzy zaciekle broni strategicznego budynku, stawiając opór bezwzględnej niemieckiej armii. Między nimi a mieszkającymi w zniszczonym mieście dwiema kobietami tworzą się bardzo silne więzi. Wokół toczy się najkrwawsza bitwa w historii ludzkości, która rani wszystkich. Dramat przeżywają żołnierze, cywile, ale również i niemieccy najeźdźcy. Lecz nawet w najstraszniejszej bitwie jest miejsce na miłość i nadzieję.

1. Szeregowiec Ryan” (1988)

Nie potrafię sobie wyobrazić innego filmu na tym miejscu. To obraz wyjątkowy pod każdym względem, robiący wrażenie nawet jeśli chodzi o samą historię produkcji. „Szeregowiec Ryan” ( angielski tytuł brzmi: „Saving Private Ryan”) – powstał w 2001 roku. Reżyserem jest sam Steven Spielberg. Akcja filmu rozgrywa się w Europie w 1944 roku. Wojska alianckie akurat pokonują Niemców. Film jest opowieścią o żołnierzach, o przyjaźni, wojnie, zaciętych walkach, bohaterstwie i odwadze.

6 czerwca 1944 roku. Alianci lądują w Normandii. Mimo precyzyjnie zaplanowanych działań, które miały odwrócić uwagę Niemców od tego, co działo się na plaży, Amerykanie i towarzyszący im żołnierze dostali się w strefę artyleryjskiego i maszynowego ostrzału. W tej samej operacji wojskowej, w różnych oddziałach, wzięli udział czterej bracia Ryanowie. Trzech z nich zginęło. Amerykański oficer, kapitan John H. Miller (Tom Hanks), dostaje rozkaz przeprowadzenia swojej jednostki za linię wroga i odszukania czwartego – szeregowca Jamesa Ryana (Matt Damon). Wraz z kilkoma odważnymi mężczyznami Miller rusza, by wykonać powierzone zadanie. W miarę, jak oddział wchodzi na terytorium wroga, ludzie dowodzeni przez kapitana zaczynają podważać sens misji. Operacja wątpliwego uratowania jednego człowieka pociąga bowiem za sobą śmierć wielu osób. Czy warto ponosić takie ryzyko? Brutalnie realistyczna, ale i pełna patosu rekonstrukcja lądowania Amerykanów w Normandii i wydarzeń, które nastąpiły po nim. 24-minutowa sekwencja desantu na plaży Omaha weszła na stałe do historii kina. Pięć Oscarów, w tym za najlepszą reżyserię i zdjęcia autorstwa Janusza Kamińskiego.

DODAJ KOMENTARZ

Your email address will not be published. Required fields are marked *